Vzhledem k finanční náročnosti celého projektu bude restaurování rozděleno do několika etap. Jeho cílem je především navrácení památkových a zvukových hodnot na dlouhá léta. Jedná se o jeden z největších a nejkvalitnějších nástrojů Františka Svítila staršího, který se zachoval až na několik zásahů – odstraněný rejstřík Rauschquinta a několik dřevěných píšťal, které nepřežily napadení červotočem – v původním stavu. Dále pak byly v minulých dobách napáchány škody v píšťalovém fondu, kdy vinou hrubých zásahů (pravděpodobně laděním kleštěmi) došlo ke zdeformování ústí kovových píšťal a nelze proto provést jejich správné naladění pomocí Stimmhornu (ladícího kuželu). U dřevěných píšťal pak byly zvýšeny výřezy horních labií a tím došlo ke ztrátě jejich původního zvuku. U některých dokonal dílo zkázy červotoč.
Očekáváme, že po důkladně a poctivě provedené práci budou varhany kromě služby při liturgii schopny také funkce koncertní. Vedle odstranění nepůvodních zásahů bude také nutné zajistit důslednou likvidaci červotoče. Ten vzhledem k již překročené lhůtě účinnosti konzervace provedené v letech 1994 – 1995 představuje vážné a akutní nebezpečí.
Čištění, konzervační a petrifikační práce
Dřevěné části nástroje včetně vnitřku varhanní skříně budou očištěny mechanicky, popřípadě stlačeným vzduchem. Dále pak budou omývány vodou s přídavkem mazlavého mýdla. Použita bude také suchá pára, která umožňuje nejcitlivější a nejúčinnější snímaní nátěrů, přelepů a klihu z částí silně poškozených červotočem. Následovat bude konzervování Lignofixem Varhany III. Díly stroje pak budou v případě potřeby zpevňovány v horké směsi vosků a pryskyřic. Odstranění koroze kovových částí bude prováděno elektrolyticky nebo ultrazvukem. Pro jejich následnou konzervaci pak bude použito zinkochromátování, tanátování a mikrokrystalický vosk.
1. etapa – rekonstrukce dvojice klínových měchů
(předpokládaná částka 340 000 Kč)
V první zahajovací etapě celého restaurování bude vyrobena nová replika soustavy dvou klínových měchů. Nynější nepůvodní dva plovákové měchy pocházejí někdy z období po první světové válce, z nichž je v současné době funkční již pouze jeden. Nefunguje ani regulátor tlaku, takže do varhan je vháněn tlak vyvinutý ventilátorem bez jakékoliv regulace. Bylo proto rozhodnuto, že jako nejvhodnější řešení bude zhotovit novou repliku soustavy dvou klínových měchů podle jiných dochovaných Svítilových měchů s novým regulátorem tlaku vzduchu a novým tichoběžným ventilátorem, který bude nasávat vzduch přímo z kostela (současný ventilátor je umístěn v místnosti v prostoru věže. Toto řešení není vhodné). Ta nahradí stávající plovákové měchy, které již dosluhují.
2. etapa – restaurování dřevěných píšťal pedálu, restaurování jejich vzdušnic a píšťalnic
(předpokládaná částka 655 500 Kč.)
Pedálové píšťaly se dochovaly v kompletním počtu. Kromě nátěru červenou barvou u nich byly zvětšeny výřezy, většinou do oblouku. To má zásadní vliv na nasazení tónu a jeho barvu. Zde bude restaurátora čekat velmi náročná práce, kdy po očištění, konzervování, odstranění nátěrů a případném zpevnění budou horní labia velkých píšťal doplněny zpět na původní výšku vložením štěpu. U menších pak budou domodelovány pomocí speciální epoxydové pryskyřice. Zevnitř budou pak píšťaly prolity a utěsněny řídkým horkým klihem, výletové otvory a drobná poškození zvenku pak zatmelena za horka směsí vosků a pryskyřic.
Při restaurování vzdušnic se bude podobně jako u píšťal provádět čištění, konzervace a prolévání směsí vosků, aby nikde nedocházelo k únikům vzduchu. Sejmuto bude veškeré okožení, které bude nahrazeno novým. Závěsy pulpet a ventilů budou podle jejich stavu vyčištěny, konzervovány mikrokrystalickým voskem, v případě nutnosti pak vyměněny.
Píšťalnice jsou rovněž původní, značně poškozené červotočem. Kromě jejich očištění a konzervace bude muset být překontrolována jejich těsnost, v případě potřeby budou muset být opět prolity směsí vosků a utěsněny.
Restaurování dílů hrací a rejstříkové traktury pedálu proběhne jejich celkovou demontáží, po té bude teprve možno posoudit celkový rozsah jejich poškození. Jistá je kompletní výměna všech závěsů abstraktů, vymezení vůlí úhelníkových třmenů a výměna jejich vodících drátů. Dále pak budou muset být vymezeny vůle osek válečků v panenkách hřídelových desek. Nepůvodní nebo příliš poškozené díly se pak budou muset být nahrazeny jejich replikami.
Při provádění této etapy zůstane hratelný hlavní stroj a pozitiv v zábradlí kůru.
3. etapa – restaurování dřevěných a cínových píšťal v hlavním stroji, restaurování jejich vzdušnic a píšťalnic.
(předpokládaná částka 920 000 Kč.)
Cínové píšťaly jsou zde ve varhanách vyrobeny z velmi kvalitního materiálu. Jako jeden z mála se dochoval Svítilův osmistopý Principál v prospektu varhan, který zázrakem uniknul válečným rekvizicím. Ve velké většině jsou všechny cínové píšťaly mechanicky narušeny neodborným laděním. Po očištění budou těla a nohy vyrovnány, jejich trhliny se vyletují. Délkám píšťal pak bude přizpůsobeno i celkové ladění podle jejich délky. Laděny budou Stimmhornem (ladícím kuželem). Odstraněny pak budou nepůvodní vpichy a zvýšené výřezy (pokud se objeví).
Odstraněny také budou zinkové píšťaly osmistopé Gamby, která v roce 1904 nahradila odstraněný rejstřík Rauschquinta. Tento rejstřík pak bude vyroben jako replika.
Dřevěné píšťaly jsou většinou původní. Podobně jako u pedálových píšťal budou muset být zbaveny nátěrů, následovat bude jejich konzervace a zpevnění. Velice náročnou prací pak bude opět návrat jejich vyřezaných horních labií do původní výšky. U větších píšťal se provede vsazením dřevěného štěpu, u menších se pak doplní pomocí speciální epoxydové pryskyřice. Zevnitř se pak píšťaly prolijí a utěsní řídkým horkým klihem, výletové otvory a drobná poškození zvenku se pak zatmelí za horka směsí vosků a pryskyřic. Několik jich bohužel nepřežilo útok červotoče a při opravě v letech 1994 – 95 musely být vyrobeny jejich náhrady. Ty nyní budou nahrazeny restaurátorskými kopiemi.
Restaurování vzdušnic, píšťalnic, hrací traktury a registratury hlavního pak proběhne stejným způsobem jako u pedálových píšťal (viz výše).
Při provádění této etapy zůstane hratelný pouze pozitiv v zábradlí kůru.
4. etapa – restaurování dřevěných a cínových píšťal v pozitivu, restaurování jejich vzdušnic a píšťalnic. Restaurování klaviatur obou manuálů a pedálové klaviatury.
(předpokládaná částka 540 500 Kč)
V této etapě budou provedeny práce na pozitivu v zábradlí kůru stejným způsobem jako v předchozí etapě na hlavním stroji. Dojde k restaurování a konzervaci dřevěných a cínových píšťal, jeho vzdušnic a píšťalnic.
Dále proběhne oprava hracího stolu a restaurování obou manuálových klaviatur. Kostěné potahy celotónových kláves a půltónové nákližky s ebenovým plátkem nahoře jsou zřejmě novější, ale relativně zachovalé v dobrém stavu, zvláště na klaviatuře pozitivu. Bylo proto rozhodnuto je ponechat a vyměnit ty, které jsou již příliš prosahané a opotřebované. Jejich rámy bude nutné zbavit stávajících kůží a plstí. Dále pak budou očištěny, zpevněny v lázni Solakrylu a obnoví se jejich nátěry.
Současná pedálová klaviatura není původní. Vyrobí se proto nová replika pedálnice podle jiných dochovaných Svítilových varhan.
Při provádění této etapy budou varhany již zcela mimo provoz.
5. etapa – předintonace všech dřevěných a cínových píšťal, celková montáž, montáž vzduchové soustavy a závěrečná intonace a ladění.
(předpokládaná částka 790 000 Kč.)
V této etapě dojde k předintonaci všech píšťal v dílně, celková montáž všech restaurovaných dílů. Namontuje se nová vzduchová soustava, která se bude skládat z nové dvojice klínových měchů s novým regulátorem vzduchu a z nového tichoběžného ventilátoru umístěného v tlumící skříni s nasáváním vzduchu z kostela. Po zvukových zkouškách píšťal prováděných při jejich restaurování bude také stanoven tlak vzduchu ve varhanách. Vše pak bude završeno závěrečnou celkovou intonací a laděním. Jeho výška bude ponechána podle délky těl píšťal. Zároveň bude komisí stanovena i celková temperatura varhan tak, aby vyhovovala k potřebám liturgickým i koncertním.